Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

To naprawdę proste! 3 kroki, aby założyć działalność gospodarczą

› Aktualności ponad rok temu    21.06.2016
Anna Chwiłkowska
komentarzy 1 ocen 3 / 100%
A A A
 fot. fotolia.com

Coraz więcej młodych Polaków zakłada własną firmę. Jeszcze kilka lat temu formalności związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej odstraszały przyszłych przedsiębiorców. Jednak od 2011 roku procedura została uproszczona i zajmuje nie więcej niż jeden dzień. Co więcej, jest ona bezpłatna.

Krok 1 CEIDG

Każda osoba chcąca założyć własną firmę powinna zaznajomić się ze stroną internetową Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (www.ceidg.gov.pl). Znajdują się tam wszystkie niezbędne informacje potrzebne przyszłemu przedsiębiorcy. Jest to również miejsce, dzięki któremu - bez wychodzenia z domu - można założyć firmę. Formularz CEIDG-1 umieszczony na stronie to nic innego, jak wniosek o wpis do ewidencji (równoznaczny z uruchomieniem działalności gospodarczej).

Krok 2 Formularz CEIDG-1

Wniosek o wpis do ewidencji można złożyć na dwa sposoby. Pierwszy - bez wychodzenia z domu - za pośrednictwem elektronicznego formularza znajdującego się na stronie internetowej www.ceidg.gov.pl. Aby wniosek był ważny, musi zostać potwierdzony elektronicznym podpisem lub zaufanym profilem ePUAP. Dopuszczalne jest również wypełnienie dokumentu całkowicie anonimowo. Wtedy po przejściu procedury przyszły właściciel firmy otrzyma kod weryfikacyjny.

- Z wydrukowanym wnioskiem należy przyjść do urzędu lub zapamiętać numer kodu. Dzięki temu urzędnik będzie w stanie dopełnić reszty formalności - tłumaczy Józef Jabłoński z Urzędu Miejskiego w Miejskiej Górce. 

Co ważne, jeżeli w wypełnianym przez przedsiębiorcę wniosku znajdą się jakiekolwiek błędy albo będzie brakować niektórych informacji, wtedy zostanie on o tym poinformowany przez system CDEIG. Drugim sposobem jest wypełnienie tradycyjnego drukowanego formularza i dostarczenie go do urzędu gminy.

- Nie obowiązuje już regionalizacji. To znaczy, że mieszkaniec Miejskiej Górki bez problemu może założyć działalność gospodarczą w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju - dopowiada urzędnik. 

Możliwe jest również wysłanie wniosku za pośrednictwem poczty. Jednak, osoby decydujące się wybrać tę formę dostarczenia dokumentów, muszą pamiętać iż wniosek musi zostać poświadczony przez notariusza.

Krok 3. Wypełniasz tylko jeden dokumentów

Przed wprowadzeniem zmian, przedsiębiorca musiał skompletować szereg dokumentów z kilku urzędów. Obecnie, dzięki wypełnieniu formularza, droga do stworzenia firmy została maksymalnie skrócona. Podstawowymi informacjami, jakie trzeba wpisać są: imię i nazwisko, PESEL, numer dowodu osobistego oraz data rozpoczęcia działalności gospodarczej. Trzeba także podać informację dotyczącą branży i wpisać odpowiednie kody PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności). Co ciekawe, po wypełnieniu wniosku nowo powstała firma automatycznie zostaje zgłoszona do krajowego rejestru rządowego podmiotów gospodarki narodowej (otrzymuje numer REGON). Ponadto informacje trafią także do Urzędu Skarbowego, który nadaje firmie numer NIP. Po wprowadzonych zmianach, już na etapie wypełniania wniosku przedsiębiorca decyduje się na konkretną formę opodatkowania.

- Przedsiębiorca powinien dobrze się zastanowić, która forma jest najkorzystniejsza dla niego. Warto o tym poczytać przed wypełnieniem wniosku - mówi Józef Jabłoński. 

Cała procedura nie powinna potrwać więcej niż jeden dzień. Zaświadczenie o założeniu działalności gospodarczej, można wydrukować ze strony internetowej CEIDG.

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ OKO
ponad rok temu ocena: 100%  1
to naprawdę proste - PRAWDZIWA JAZDA ZACZYNA SIĘ PÓŻNIEJ Z ZUSEM I SKARBOWYM
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji